Nawigacja

Pięciodniowy Obóz w Polsce. Czerwiec 2018.

W dniach 24-28 czerwca 2018r. Nasza szkoła była organizatorem pięciodniowego obozu polsko - niemieckiego w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

W pierwszym dniu pobytu uczniowie zwiedzali Muzeum Karkonoskie, które obecnie jest jednym z najatrakcyjniejszych obiektów muzealnych w Polsce i stanowi wizytówkę regionu. Zbiory muzeum to przede wszystkim kolekcja szkła artystycznego, wnętrze sudeckiej chałupy wiejskiej, historia Jeleniej Góry i okolic. Po obiedzie wędrując przez stare miasto uczestnicy poznawali zabytki Jeleniej Góry, które wcześniej podziwiali z wieży widokowej Bramy Zamkowej.

W drugim dniu młodzież udała się do Leśnego Banku Genów w Kostyrzycy oraz Nadleśnictwa Śnieżka. Gdzie odbyły się warsztaty ogrodnicze. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Leśnego Banku Genów przekazywana była informacja na temat działalności Leśnego Banku Genów jedynej o takim profilu prac jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, powołanej do ochrony leśnych zasobów genowych. W Kontenerowej szkółce leśnej uczniowie zaznajamiali się głównie z produkcją szkółkarską, realizowaną metodą kontenerową z wykorzystaniem procesu mikoryzacji, później uczyli się jak sporządzić sadzonki. Wszyscy chętnie próbowali swoich sił w sadzeniu roślin. Nagrodą za trud było otrzymanie własnego malutkiego drzewka.

Po południu odpoczywali w Uzdrowisku Cieplice spacerując od strony ewangelickiego Kościoła Zbawiciela przeszli przez plac Piastowski deptakiem obok Pałacu Schaffgotschów – obecna Politechnika, przez Kościół par. pw. Św. Jana Chrzciciela Oglądali też wystawę plenerową Mikroświat oraz Pasieka Karkonoska przy Muzeum Przyrodniczym, następnie po przechadzce przez Park Zdrojowy i Park Norweski, relaksowali się w Termach Cieplickich. Korzystali z kompleksu basenów: sportowy, rekreacyjny z różnymi atrakcjami, zjeżdżalni oraz wyjątkowych atrakcji dwóch basenów termalnych.

We wtorek młodzież poznawała najbardziej atrakcyjną turystycznie miejscowość w regionie – Karpacz tam m.in. Kościółek Wang wzniesiony na wzór najlepszych przykładów

skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowiącą bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. W Aquaparku Tropikana regenerowali siły w kąpielach borowinowych, morskich i aromatycznych, mieli możliwość regeneracji układu oddechowego w Grocie solnej i tężni. Po smacznym obiedzie w Kuchni Polskiej wycieczkowicze udali się przełomem Bobru pomiędzy Jelenią Górą a Siedlęcinem do schroniska Perła Zachodu. Malownicza okolica, ciekawe formacje skalne i tajemnicze meandry rzeki Bóbr to tylko niektóre z licznych walorów tej trasy spacerowej.

W środę na terenie szkoły odbywały się warsztaty sportowe samoobrony, zumby, komunikacyjne oraz konsultacje z preorientacji zawodowej. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz wspólne gry i zabawy zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji.

Umiejętności językowe owocowały również w organizacji czasu wolnego podczas pobytu w miejscu zakwaterowania w gościnnej Bursie szkolnej nr1 w Jeleniej Górze. Popołudniowy tenis stołowy, piłkarzyki, gry planszowe i logiczne, wspólne kibicowanie naszym drużynom oraz atrakcja wieczoru dyskoteka.

W ostatnim dniu pobytu uroczyście podsumowaliśmy projekt wręczone zostały certyfikaty i upominki. Po przeprowadzonej ewaluacji można wnioskować, że uczestnikom projektu najbardziej odpowiadają aktywności związane ze sportem i rekreacją

Uściskom i nie było końca wszyscy żałowali, że to już ostatnie spotkanie natomiast młodzież jednogłośnie wyraziła chęć zorganizowania kolejnego spotkania.

Koordynator projektu

Edyta Pławińska