Zapraszamy dozapozania się ze szczegółami projektu:
- Kmpetentni uczniowie w gminie Mysłakowice
- Terminy zajec - RPO zaj. rozwijajace wyr. ppp.
Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy w ramach realizacji projektu pt. „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020, w dniach 25-26 listopada 2016 r. uczestniczyli wspólnie z uczniami z Niemiec w dwudniowych warsztatach w Boxberg O.L. W pierwszy dzień uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych na terenie Młodzieżowej Farmy w Hoyersweda. Uczniowie w grupach polsko – niemieckich zwiedzili farmę , zapoznali się z gatunkami zwierząt gospodarskich, sposobami uprawy ekologicznej, praktycznie zobaczyli na czym polegają tzw. zielone zawody, np. rolnik, stolarz, piekarz, hodowca itp. Przypomnieli sobie piramidę zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej, nauczyli się układać menu w oparciu o nią. Piekli ciastka, by następnie podczas zasłużonego odpoczynku wspólnie je skonsumować. Polsko – niemieckie działania w tym dniu zakończyły się dyskoteką. W sobotę, kontynuowaliśmy warsztaty ale już na terenie szkoły w Boxberg O.L. Pracowaliśmy w zespołach podczas warsztatów komunikacyjnych i ekologiczno - plastycznych próbując wspólnie wykonać zadane nam zadania oraz zadbaliśmy również o nasza kondycję podczas zawodów sportowych i nauce Zumby.Spotkanie wszyscy ocenili bardzo pozytywnie. Wracaliśmy z nową wiedzą, doświadczeniami a przede wszystkim znajomościami, które już skutkują wzajemną komunikacją mailową i telefoniczną. Kolejne spotkanie w kwietniu 2017 r., tym razem u nas.
Koordynator projektu: Julita Odelga
W dniach 31.03. – 01.04.2017 r. uczniowie z Gimnazjum w ZSzOI w Łomnicy gościli w naszej gminie przyjaciół z Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec w ramach projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Podczas dwudniowego spotkania uczniowie uczestniczyli wspólnie w warsztatach tworząc molekularny kawior owocowy, budując model oczyszczalni wody, integrując się przy rytmach Zumby oraz prowadząc zdrowa rywalizacje sportową podczas zawodów drużynowych. Ciekawym zadaniem rozwijającym ich zdolności komunikacyjne były swoiste podchody, w trakcie których musieli wspólnie odgadywać zagadki topograficzne doprowadzające je do ukrytego skarbu. Pierwszy dzień zakończył się wspólna dyskoteką i ogniskiem. W drugim dniu udaliśmy się wspólnie do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, gdzie uczniowie zapoznali się z historią naszego regionu oraz jej bogactwem kulturowym oraz mogli podziwiać miniatury wspaniałych pałaców stanowiących nasze wspólne dobro kulturowe. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w Festynie prozdrowotnym organizowanym przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Mysłakowicach oraz podziwiać piękno Gminy Mysłakowice z wieży mysłakowickiego pałacu. Uczniowie jako wartość dodatnia spotkania wskazali warsztaty ekologiczne. Zmęczeni ale z olbrzymim zasobem wiedzy i nowych umiejętności rozjechaliśmy się do domów. Każdy z uczniów otrzymał ulotki dwujęzyczne opisujące nasz projekt by móc zapoznać z nim swoje rodziny oraz przyjaciół.
W dniach 23-24 marca 2018 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, uczniowie z Łomnicy odwiedzili partnerską szkołę w Boxberg/O.L.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Podczas dwudniowego spotkania w mieszanych grupach polsko – niemieckich uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, kulinarnych, komunikacyjnych i sportowych.
Z naturalnych produktów takich jak: drewno, wełna, papier, wosk pszczeli, wspólnie przygotowywali upominki wielkanocne. Podgrzanym woskiem ozdabiali wydmuszki z jajek, następnie kolorowali je za pomocą barwników pochodzenia roślinnego np. soku z buraka, wyciągu z cebuli, kurkumy, owsa, itp. Z arkuszy wosku pszczelego wykonywali ozdobne świece.
Chłopcom najbardziej przypadła do gustu technika string-art., czyli sztuka sznurka - obraz z wełny i gwoździ, młotki szybko poszły w ruch, natomiast wśród dziewcząt największą popularnością cieszyła się nowa umiejętność filcowania wełny.
Wszystkie wykonane w czasie zajęć upominki, uczestnicy mogli zapakować we własnoręcznie wykonane torebki prezentowe z motywem zajączka. Kulinarnym hitem były przyrządzane z jaj smaczne słodkie placki.
W ramach pobytu odbywały się również zajęcia ruchowe. W sali gimnastycznej podczas Zumby uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, w drugim zespole poznawali podstawowe zasady technik samoobrony i zachowania w sytuacjach zagrożenia w razie nagłego ataku napastnika.
Drugi dzień pobytu spędziliśmy w Osadzie Erlichthof - muzealnej wiosce nad Nysą Łużycką – składającą się z prostych drewnianych domów wykonanych techniką zrębową, w większości pochodzących z wiosek, które musiały ustąpić miejsca wydobyciu węgla brunatnego. Zwiedziliśmy wystawę "Wolfsscheune" obejrzeliśmy ciekawy film i prezentację na temat wilków.
Współpraca grupach, uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych, zbliżyła ich do siebie oraz wymusiła potrzebę komunikacji.
Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik ewaluacji poszczególnych zajęć. Większość uczniów stwierdziła, że zajęcia bardzo im się podobały.
Spotkanie z uczniami z Niemiec zakończyło się smacznym obiadem, na którym swoją obecnością i serdecznym przemówieniem zaszczycił nas burmistrz Boxberg/O.L
Koordynator projektu
W dniach 27-28 października 2017 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, gościliśmy grupę 32 uczniów z partnerskiej szkoły w Boxberg O.L. Podczas dwudniowego spotkania wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach na terenie naszej szkoły oraz zwiedziliśmy Jelenią Górę.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
W ramach pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych- kulinarnych, podczas których w nowo utworzonej pracowni kulinarnej przygotowywali czekoladowe ciasto z bakaliami na bazie czerwonej fasoli oraz soki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Komponowali również popularne gęste owocowo – warzywne napoje tzw. smufi. Degustacjom nie było końca. Koszt wyposażenia pracowni to około 38 000,00 zł z tego 85% dofinansowane zostało przez Unię Europejską.
Na warsztatach komunikacyjnych młodzież miała za zadanie rozwiązać zagadki oraz wspólnie zbudować most z „niczego”, czyli karteczek, makaronu itp. Sprawdzianem poprawnie wykonanego zadania był przejazd po moście zabawkowego samochodziku. Wszystkie grupy starały się jak najlepiej wspólnymi siłami wywiązać z zadanego zadania, niestety nie wszystkie mosty okazały się na tyle mocne by podołać wyzwaniu. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji.
Podczas warsztatów tanecznych uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, robili to z zadowoleniem i pasją.
Na sali gimnastycznej uczestniczyli w zajęciach sportowych z zakresu samoobrony, które prowadzili przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Karate, uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania w sytuacjach trudnych, w jaki sposób wybronić się w przypadku nagłego ataku i jak go odeprzeć.
Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik Ewaluacji poszczególnych zajęć.
W drugim dniu pobytu nasi uczniowie w ramach preorientacji zawodowej mogli się sprawdzić w zawodzie przewodnika po mieście Jelenia Góra. Po wcześniejszych przygotowaniach z instruktorami języka niemieckiego przedstawiali naszym gościom historię miasta oraz jego zabytków. Mimo brzydkiej pogody nasi partnerzy słuchali swoich gospodarzy z uwagą i zainteresowaniem. Po wspólnym obiedzie w Kuchni Polskiej - degustacji polskich potraw oraz licznych uściskach rozstaliśmy się, by wkrótce wiosną znów się zobaczyć , tym razem w Boxberg O.L.
Koordynator projektu
Julita Odelga