Nawigacja

  • Pięciodniowy Obóz w Polsce. Czerwiec 2018.
    W dniach 24-28 czerwca 2018r. Nasza szkoła była organizatorem pięciodniowego obozu polsko - niemieckiego w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec.

    Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

    W pierwszym dniu pobytu uczniowie zwiedzali Muzeum Karkonoskie, które obecnie jest jednym z najatrakcyjniejszych obiektów muzealnych w Polsce i stanowi wizytówkę regionu. Zbiory muzeum to przede wszystkim kolekcja szkła artystycznego, wnętrze sudeckiej chałupy wiejskiej, historia Jeleniej Góry i okolic. Po obiedzie wędrując przez stare miasto uczestnicy poznawali zabytki Jeleniej Góry, które wcześniej podziwiali z wieży widokowej Bramy Zamkowej.

    W drugim dniu młodzież udała się do Leśnego Banku Genów w Kostyrzycy oraz Nadleśnictwa Śnieżka. Gdzie odbyły się warsztaty ogrodnicze. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Leśnego Banku Genów przekazywana była informacja na temat działalności Leśnego Banku Genów jedynej o takim profilu prac jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, powołanej do ochrony leśnych zasobów genowych. W Kontenerowej szkółce leśnej uczniowie zaznajamiali się głównie z produkcją szkółkarską, realizowaną metodą kontenerową z wykorzystaniem procesu mikoryzacji, później uczyli się jak sporządzić sadzonki. Wszyscy chętnie próbowali swoich sił w sadzeniu roślin. Nagrodą za trud było otrzymanie własnego malutkiego drzewka.

    Po południu odpoczywali w Uzdrowisku Cieplice spacerując od strony ewangelickiego Kościoła Zbawiciela przeszli przez plac Piastowski deptakiem obok Pałacu Schaffgotschów – obecna Politechnika, przez Kościół par. pw. Św. Jana Chrzciciela Oglądali też wystawę plenerową Mikroświat oraz Pasieka Karkonoska przy Muzeum Przyrodniczym, następnie po przechadzce przez Park Zdrojowy i Park Norweski, relaksowali się w Termach Cieplickich. Korzystali z kompleksu basenów: sportowy, rekreacyjny z różnymi atrakcjami, zjeżdżalni oraz wyjątkowych atrakcji dwóch basenów termalnych.

    We wtorek młodzież poznawała najbardziej atrakcyjną turystycznie miejscowość w regionie – Karpacz tam m.in. Kościółek Wang wzniesiony na wzór najlepszych przykładów

    skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowiącą bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. W Aquaparku Tropikana regenerowali siły w kąpielach borowinowych, morskich i aromatycznych, mieli możliwość regeneracji układu oddechowego w Grocie solnej i tężni. Po smacznym obiedzie w Kuchni Polskiej wycieczkowicze udali się przełomem Bobru pomiędzy Jelenią Górą a Siedlęcinem do schroniska Perła Zachodu. Malownicza okolica, ciekawe formacje skalne i tajemnicze meandry rzeki Bóbr to tylko niektóre z licznych walorów tej trasy spacerowej.

    W środę na terenie szkoły odbywały się warsztaty sportowe samoobrony, zumby, komunikacyjne oraz konsultacje z preorientacji zawodowej. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz wspólne gry i zabawy zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji.

    Umiejętności językowe owocowały również w organizacji czasu wolnego podczas pobytu w miejscu zakwaterowania w gościnnej Bursie szkolnej nr1 w Jeleniej Górze. Popołudniowy tenis stołowy, piłkarzyki, gry planszowe i logiczne, wspólne kibicowanie naszym drużynom oraz atrakcja wieczoru dyskoteka.

    W ostatnim dniu pobytu uroczyście podsumowaliśmy projekt wręczone zostały certyfikaty i upominki. Po przeprowadzonej ewaluacji można wnioskować, że uczestnikom projektu najbardziej odpowiadają aktywności związane ze sportem i rekreacją

    Uściskom i nie było końca wszyscy żałowali, że to już ostatnie spotkanie natomiast młodzież jednogłośnie wyraziła chęć zorganizowania kolejnego spotkania.

    Koordynator projektu

    Edyta Pławińska
    05.07.2018 13:08 | więcej »
  • Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy w ramach realizacji projektu pt.  „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020, w dniach 25-26 listopada 2016 r. uczestniczyli wspólnie z uczniami z Niemiec w dwudniowych warsztatach w Boxberg O.L. W pierwszy dzień uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych na terenie Młodzieżowej Farmy w Hoyersweda. Uczniowie w grupach polsko – niemieckich zwiedzili farmę , zapoznali się z gatunkami zwierząt gospodarskich, sposobami uprawy ekologicznej, praktycznie zobaczyli na czym polegają tzw. zielone zawody, np. rolnik, stolarz, piekarz, hodowca itp. Przypomnieli sobie piramidę zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej, nauczyli się układać menu w oparciu o nią. Piekli ciastka, by następnie podczas zasłużonego odpoczynku wspólnie je skonsumować.  Polsko – niemieckie działania w tym dniu zakończyły się dyskoteką. W sobotę, kontynuowaliśmy warsztaty ale już na terenie szkoły w Boxberg O.L.  Pracowaliśmy w zespołach podczas warsztatów komunikacyjnych i ekologiczno - plastycznych próbując wspólnie wykonać zadane nam zadania oraz zadbaliśmy również o nasza kondycję podczas zawodów sportowych i nauce Zumby.Spotkanie wszyscy ocenili  bardzo pozytywnie. Wracaliśmy z nową wiedzą, doświadczeniami a przede wszystkim znajomościami, które już skutkują wzajemną komunikacją mailową i telefoniczną. Kolejne spotkanie w kwietniu 2017 r., tym razem u nas.  

                                                                                                             Koordynator projektu: Julita Odelga

    20.04.2018 21:36 | więcej »
  • Spotkanie przyjaciół w gminie Mysłakowice - III/IV 2017

    W dniach 31.03. – 01.04.2017 r. uczniowie z Gimnazjum w ZSzOI w Łomnicy gościli w naszej gminie przyjaciół z Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec w ramach projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

    Podczas dwudniowego spotkania uczniowie uczestniczyli wspólnie w warsztatach tworząc molekularny kawior owocowy, budując model oczyszczalni wody, integrując się przy rytmach Zumby oraz prowadząc zdrowa rywalizacje sportową podczas zawodów drużynowych. Ciekawym zadaniem rozwijającym ich zdolności komunikacyjne były swoiste podchody, w trakcie których musieli wspólnie odgadywać zagadki topograficzne doprowadzające je do ukrytego skarbu. Pierwszy dzień zakończył się wspólna dyskoteką i ogniskiem. W drugim dniu udaliśmy się wspólnie do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, gdzie uczniowie zapoznali się z historią naszego regionu oraz jej bogactwem kulturowym oraz mogli podziwiać miniatury wspaniałych pałaców stanowiących nasze wspólne dobro kulturowe. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w Festynie prozdrowotnym organizowanym przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Mysłakowicach oraz podziwiać piękno Gminy Mysłakowice z wieży mysłakowickiego pałacu. Uczniowie jako wartość dodatnia spotkania wskazali warsztaty ekologiczne. Zmęczeni ale z olbrzymim zasobem wiedzy i nowych umiejętności rozjechaliśmy się do domów. Każdy z uczniów otrzymał ulotki dwujęzyczne opisujące nasz projekt  by móc zapoznać z nim swoje rodziny oraz przyjaciół.

    20.04.2018 21:28 | więcej »
  •  23-24 marca 2018 r. Odwiedziny partnerskiej szkoły w Boxberg/O.L. 

    W dniach 23-24 marca 2018 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, uczniowie z Łomnicy odwiedzili partnerską szkołę w Boxberg/O.L. 

    Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

    Podczas dwudniowego spotkania w mieszanych grupach polsko – niemieckich uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, kulinarnych, komunikacyjnych i sportowych. 

    Z naturalnych produktów takich jak: drewno, wełna, papier, wosk pszczeli, wspólnie przygotowywali upominki wielkanocne. Podgrzanym woskiem ozdabiali wydmuszki z jajek, następnie kolorowali je za pomocą barwników pochodzenia roślinnego np. soku z buraka, wyciągu z cebuli, kurkumy, owsa, itp. Z arkuszy wosku pszczelego wykonywali ozdobne świece. 
    Chłopcom najbardziej przypadła do gustu technika string-art., czyli sztuka sznurka - obraz z wełny i gwoździ, młotki szybko poszły w ruch, natomiast wśród dziewcząt największą popularnością cieszyła się nowa umiejętność filcowania wełny. 
    Wszystkie wykonane w czasie zajęć upominki, uczestnicy mogli zapakować we własnoręcznie wykonane torebki prezentowe z motywem zajączka. Kulinarnym hitem były przyrządzane z jaj smaczne słodkie placki. 

    W ramach pobytu odbywały się również zajęcia ruchowe. W sali gimnastycznej podczas Zumby uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, w drugim zespole poznawali podstawowe zasady technik samoobrony i zachowania w sytuacjach zagrożenia w razie nagłego ataku napastnika.

    Drugi dzień pobytu spędziliśmy w Osadzie Erlichthof - muzealnej wiosce nad Nysą Łużycką – składającą się z prostych drewnianych domów wykonanych techniką zrębową, w większości pochodzących z wiosek, które musiały ustąpić miejsca wydobyciu węgla brunatnego. Zwiedziliśmy wystawę "Wolfsscheune" obejrzeliśmy ciekawy film i prezentację na temat wilków. 
    Współpraca grupach, uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych, zbliżyła ich do siebie oraz wymusiła potrzebę komunikacji.

    Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik ewaluacji poszczególnych zajęć. Większość uczniów stwierdziła, że zajęcia bardzo im się podobały.

    Spotkanie z uczniami z Niemiec zakończyło się smacznym obiadem, na którym swoją obecnością i serdecznym przemówieniem zaszczycił nas burmistrz Boxberg/O.L
    Koordynator projektu 
      

     

    20.04.2018 19:18 | więcej »
  • Dwudniowe spotkanie przyjaciół.

     

    W dniach 27-28 października 2017 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, gościliśmy grupę 32 uczniów z partnerskiej szkoły w Boxberg O.L.  Podczas dwudniowego spotkania wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach na terenie naszej szkoły oraz zwiedziliśmy Jelenią Górę.

    Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

    W ramach pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych- kulinarnych, podczas których w nowo utworzonej pracowni kulinarnej przygotowywali czekoladowe ciasto z bakaliami na bazie czerwonej fasoli oraz soki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Komponowali również popularne gęste owocowo – warzywne napoje tzw. smufi. Degustacjom nie było końca. Koszt wyposażenia pracowni to około 38 000,00 zł z tego 85% dofinansowane zostało przez Unię Europejską.

    Na warsztatach komunikacyjnych młodzież miała za zadanie rozwiązać zagadki oraz wspólnie zbudować most z „niczego”, czyli karteczek, makaronu itp. Sprawdzianem poprawnie wykonanego zadania był przejazd po moście zabawkowego samochodziku. Wszystkie grupy starały się jak najlepiej wspólnymi siłami wywiązać z zadanego zadania, niestety nie wszystkie mosty okazały się na tyle mocne by podołać wyzwaniu. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji.

    Podczas warsztatów tanecznych uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, robili to z zadowoleniem i pasją.

    Na sali gimnastycznej uczestniczyli w zajęciach sportowych z zakresu samoobrony, które prowadzili przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Karate, uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania w sytuacjach trudnych, w jaki sposób wybronić się w przypadku nagłego ataku i jak go odeprzeć.

    Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik Ewaluacji poszczególnych zajęć.

    W drugim dniu pobytu nasi uczniowie w ramach preorientacji zawodowej mogli się sprawdzić w zawodzie przewodnika po mieście Jelenia Góra. Po wcześniejszych przygotowaniach z instruktorami języka niemieckiego przedstawiali naszym gościom historię miasta oraz jego zabytków. Mimo brzydkiej pogody nasi partnerzy słuchali swoich gospodarzy z uwagą i zainteresowaniem. Po wspólnym obiedzie w Kuchni Polskiej - degustacji polskich potraw oraz licznych uściskach rozstaliśmy się, by wkrótce wiosną znów się zobaczyć , tym razem w Boxberg O.L.    

    Koordynator projektu

    Julita Odelga

    14.11.2017 17:14 | więcej »
  • Pięć dni w Saksoni!
                
    Pięć dni w Saksonii na 5!

    W dniach 21-25 sierpnia 2017 r. Grupa 37 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w obozie zorganizowanym przez naszego Niemieckiego partnera w Gminie Boxberg i okolicach. Obóz zorganizowany został w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” realizowanego przez Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec.
    Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
    W ramach pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych- kulinarnych, językowych, sportowych i komunikacyjnych. Wzbogacili swoją wiedzę i słownictwo o określenia związane z budową człowieka, jego egzystencją i problemami zdrowotnymi. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz wspólne gry i zabawy zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji. Wspólne budowanie budek dla ptaków i nietoperzy, czyszczenie grządek, zbieranie kwiatostanu oraz odszukiwanie konkretnych drzew i krzewów w terenie pozwoliło na szersze spojrzenie na otaczającą nas przyrodę i uświadomienie jak ważna jest ona dla nas i dlaczego należy ją chronić. Wspólne spędzanie wakacyjnego czasu na sporcie, tańcu, wspólnym przygotowywaniu posiłków, zabawie w basenie pokazało uczniom, że bez komputera, Internetu da się żyć i jest to na prawdę przyjemne. Uczniowie zostali również przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz z zakresu podstawowych technik samoobrony. W ostatnim dniu pobytu uczestniczyliśmy w uroczystości 10- lecia utworzenia Freie Schule Boxberg/O.L, gdzie przyjęto nas serdecznie i po przyjacielsku. Do domu młodzież powróciła pełna wrażeń i pozytywnych doświadczeń.
    Koordynator projektu
    Julita Odelga 
     
    04.10.2017 20:52 | więcej »


  • Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy rozpoczął realizację projektu pt.  „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości”,
    Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
    W projekcie uczestniczy 40 uczniów Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz 40 uczniów Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec.
    Główny cel projektu, to przełamanie barier językowych oraz nabycie umiejętności komunikacyjnych, które w przyszłości będą pomocne uczniom zarówno w dalszym kształceniu jak i pracy zawodowej. Drugim równie ważnym celem jest nabycie wrażliwości ekologicznej oraz zapoznanie z praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi energii odnawialnej oraz ochrony środowiska naturalnego.
                W ramach projektu odbywają się całoroczne warsztaty językowe oraz ekologiczno – komunikacyjne. Nasi uczniowie przez cały rok szkolny uczą się języka niemieckiego metodą bezpośrednią opierającą się głównie na mówieniu i rozumieniu ze słuchu. Głównym celem metody bezpośredniej jest nauczanie umiejętności komunikacji w języku obcym, poprzez minimalizowanie użycia języka ojczystego w czasie lekcji i wykształcenie pewnych odruchów językowych. To prowadzi do myślenia w języku, którego się chcemy nauczyć, a dzięki temu łatwości w posługiwaniu się nim w praktyce. Metoda bezpośrednia kładzie duży nacisk na praktykę i pracę ustną – słuchanie i mówienie. Równolegle nasi partnerzy z Niemiec szkolą swoje umiejętności językowe w zakresie języka polskiego.
    Całoroczne warsztaty ekologiczno – komunikacyjne oprócz wzbudzenia w młodzieży polskiej i niemieckiej poczucia przynależności i możliwości wpływu na region przygranicza, nabycia przez uczniów umiejętności oraz świadomości zachowań proekologicznych  typu: uświadomienia jaki wpływ ma człowiek na otoczenie i jakie skutki pozytywne jak i negatywne na środowisko może wywołać jego działanie, mają na celu nabycie zachowań prospołecznych poprzez poznanie siebie, stosowanie komunikatu "ja" w kontaktach z innymi oraz uświadomienie sobie jak wielkie znaczenie ma nasza mimika, gesty i postawa ciała na relację z innymi. Uczniowie w ramach tych warsztatów poznają odnawialne źródła energii, metody rekultywacji terenów zdegradowanych przez działania człowieka na konkretnych przykładach występujących w regionach wsparcia, sposoby bieżącej dbałości o środowisko. Zapoznają się z  zasadami prawidłowego żywienia i emocjonalnością łącząc to z praktycznym przyrządzaniem potraw. W module Zielone laboratorium badają stan zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody, wykonują ekologiczne produkty typu mydło, świeca, kosmetyki. Uczą się stosować komunikat „ja” oraz kształcą kompetencje społeczne "Ja i Grupa"
    Podczas 4 spotkań dwudniowych oraz 2 obozów 5 dniowych uczniowie obu szkół będą uczestniczyć wspólnie w warsztatach, gdzie poprzez naukę, zabawę i wspólne wycieczki pogłębią swoją wiedzę o naszym regionie, nabędą wiedzę z zakresu Edukacji ekologicznej a przede wszystkim będą mogli w praktyce wykorzystać swoje umiejętności językowe.
                                                                             Koordynator projektu: Julita Odelga
     
    30.11.2016 18:36 | więcej »