Dwudniowe spotkanie przyjaciół.

W dniach 27-28 października 2017 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, gościliśmy grupę 32 uczniów z partnerskiej szkoły w Boxberg O.L.  Podczas dwudniowego spotkania wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach na terenie naszej szkoły oraz zwiedziliśmy Jelenią Górę.

W ramach pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych- kulinarnych, podczas których w nowo utworzonej pracowni kulinarnej przygotowywali czekoladowe ciasto z bakaliami na bazie czerwonej fasoli oraz soki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Komponowali również popularne gęste owocowo – warzywne napoje tzw. smufi. Degustacjom nie było końca. Koszt wyposażenia pracowni to około 38 000,00 zł z tego 85% dofinansowane zostało przez Unię Europejską.

Na warsztatach komunikacyjnych młodzież miała za zadanie rozwiązać zagadki oraz wspólnie zbudować most z „niczego”, czyli karteczek, makaronu itp. Sprawdzianem poprawnie wykonanego zadania był przejazd po moście zabawkowego samochodziku. Wszystkie grupy starały się jak najlepiej wspólnymi siłami wywiązać z zadanego zadania, niestety nie wszystkie mosty okazały się na tyle mocne by podołać wyzwaniu. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji.

Podczas warsztatów tanecznych uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, robili to z zadowoleniem i pasją.

Na sali gimnastycznej uczestniczyli w zajęciach sportowych z zakresu samoobrony, które prowadzili przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Karate, uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania w sytuacjach trudnych, w jaki sposób wybronić się w przypadku nagłego ataku i jak go odeprzeć.

Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik Ewaluacji poszczególnych zajęć.

W drugim dniu pobytu nasi uczniowie w ramach preorientacji zawodowej mogli się sprawdzić w zawodzie przewodnika po mieście Jelenia Góra. Po wcześniejszych przygotowaniach z instruktorami języka niemieckiego przedstawiali naszym gościom historię miasta oraz jego zabytków. Mimo brzydkiej pogody nasi partnerzy słuchali swoich gospodarzy z uwagą i zainteresowaniem. Po wspólnym obiedzie w Kuchni Polskiej - degustacji polskich potraw oraz licznych uściskach rozstaliśmy się, by wkrótce wiosną znów się zobaczyć , tym razem w Boxberg O.L.

Julita Odelga