Nawigacja

23-24 marca 2018 r. Odwiedziny partnerskiej szkoły w Boxberg/O.L. 

W dniach 23-24 marca 2018 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, uczniowie z Łomnicy odwiedzili partnerską szkołę w Boxberg/O.L. 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. 

Podczas dwudniowego spotkania w mieszanych grupach polsko – niemieckich uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, kulinarnych, komunikacyjnych i sportowych. 

Z naturalnych produktów takich jak: drewno, wełna, papier, wosk pszczeli, wspólnie przygotowywali upominki wielkanocne. Podgrzanym woskiem ozdabiali wydmuszki z jajek, następnie kolorowali je za pomocą barwników pochodzenia roślinnego np. soku z buraka, wyciągu z cebuli, kurkumy, owsa, itp. Z arkuszy wosku pszczelego wykonywali ozdobne świece. 
Chłopcom najbardziej przypadła do gustu technika string-art., czyli sztuka sznurka - obraz z wełny i gwoździ, młotki szybko poszły w ruch, natomiast wśród dziewcząt największą popularnością cieszyła się nowa umiejętność filcowania wełny. 
Wszystkie wykonane w czasie zajęć upominki, uczestnicy mogli zapakować we własnoręcznie wykonane torebki prezentowe z motywem zajączka. Kulinarnym hitem były przyrządzane z jaj smaczne słodkie placki. 

W ramach pobytu odbywały się również zajęcia ruchowe. W sali gimnastycznej podczas Zumby uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, w drugim zespole poznawali podstawowe zasady technik samoobrony i zachowania w sytuacjach zagrożenia w razie nagłego ataku napastnika.

Drugi dzień pobytu spędziliśmy w Osadzie Erlichthof - muzealnej wiosce nad Nysą Łużycką – składającą się z prostych drewnianych domów wykonanych techniką zrębową, w większości pochodzących z wiosek, które musiały ustąpić miejsca wydobyciu węgla brunatnego. Zwiedziliśmy wystawę "Wolfsscheune" obejrzeliśmy ciekawy film i prezentację na temat wilków. 
Współpraca grupach, uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych, zbliżyła ich do siebie oraz wymusiła potrzebę komunikacji.

Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik ewaluacji poszczególnych zajęć. Większość uczniów stwierdziła, że zajęcia bardzo im się podobały.

Spotkanie z uczniami z Niemiec zakończyło się smacznym obiadem, na którym swoją obecnością i serdecznym przemówieniem zaszczycił nas burmistrz Boxberg/O.L
Koordynator projektu