Pięć dni w Saksoni!

Pięć dni w Saksonii na 5!

W dniach 21-25 sierpnia 2017 r. Grupa 37 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w obozie zorganizowanym przez naszego Niemieckiego partnera w Gminie Boxberg i okolicach. Obóz zorganizowany został w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie ku lepszej przyszłości” realizowanego przez Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec.
W ramach pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych- kulinarnych, językowych, sportowych i komunikacyjnych. Wzbogacili swoją wiedzę i słownictwo o określenia związane z budową człowieka, jego egzystencją i problemami zdrowotnymi. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz wspólne gry i zabawy zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji. Wspólne budowanie budek dla ptaków i nietoperzy, czyszczenie grządek, zbieranie kwiatostanu oraz odszukiwanie konkretnych drzew i krzewów w terenie pozwoliło na szersze spojrzenie na otaczającą nas przyrodę i uświadomienie jak ważna jest ona dla nas i dlaczego należy ją chronić. Wspólne spędzanie wakacyjnego czasu na sporcie, tańcu, wspólnym przygotowywaniu posiłków, zabawie w basenie pokazało uczniom, że bez komputera, Internetu da się żyć i jest to na prawdę przyjemne. Uczniowie zostali również przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz z zakresu podstawowych technik samoobrony. W ostatnim dniu pobytu uczestniczyliśmy w uroczystości 10- lecia utworzenia Freie Schule Boxberg/O.L, gdzie przyjęto nas serdecznie i po przyjacielsku. Do domu młodzież powróciła pełna wrażeń i pozytywnych doświadczeń.
Julita Odelga