WYMIANA MŁODZIEŻOWA Z GMINĄ PARTNERSKĄ LEOPOLDSHOEHE

Zespół Szkół w Łomnicy współpracuje z gminą partnerską Leopoldshöhe (Niemcy, Nadrenia Północna Westfalia) od 2000 r. Współpraca ta polega na organizacji wymian uczniowskich. W roku 2000 pierwsza grupa uczniów z Polski pod opieką nauczycieli wyjechała w ramach wymiany młodzieżowej do Gesamtschule Leopoldsöhe.
I tak już od kilkunastu lat, co roku uczniowie ze szkoły w Łomnicy oraz Mysłakowic wyjeżdżają na tydzień do Niemiec. Mieszkają w rodzinach, uczęszczają do szkoły ze swoimi gospodarzami, poznają region, jego zabytki, atrakcje turystyczne i kulturę. Mają możliwość kontaktu z żywym językiem, wspólnie bawią się, uczą i integrują. Po kilkunastu tygodniach następuje rewizyta i to uczniowie z Niemiec przebywający w naszej szkole mają szanse poznać nasz kraj, region, język i zwyczaje.
Na przestrzeni lat i wielu przeprowadzonych wymian niezmienne jest jedno: mimo różnych kultur i języków w najważniejszych sprawach jesteśmy bardzo podobni. Polacy i Niemcy. Mamy te same zainteresowania, problemy i obawy, dążymy do dobra, piękna i kształtowania lepszego świata. Obalamy stereotypy, które istnieją w każdym z nas. Poprzez wspólne projekty i przedsięwzięcia tworzymy rzeczy dobre i potrzebne, jesteśmy kreatywni i otwarci na innych.

Zapraszam do obejrzenia galerii z naszych wspólnych spotkań.
koordynator wymiany
Patrycja Skórzecka